Zelo hitro se lahko ujamemo v razne zgodbice in mite, ki krožijo okoli nas. Že samo, če več kot enkrat slišimo isto stvar, jo v mislih kaj hitro potrdimo kot resnično, če nam jo zaupa kakšen prijatelj ali celo nekdo, za katerega predvidevamo, da se na določeno področje spozna, pa zadeva zagotovo drži! Še posebej za svet prehrane, hujšanja in rekreacije poznavalci pravijo, da je poln mitov in pol-resnic, ki vsem nam stojijo na poti do doseganja ciljev, ne da bi jih dejansko poskusili tudi uresničiti. Zato smo zbrali nekaj najpogostejših mitov, ki jih bomo danes razkrili – upamo, da za vselej. 🙂

1. Da bom shujšal/a, moram jesti manj

Najbolj opevana pol-resnica, kar je kdaj obstajala, ki sicer delno drži, delno pa ne. Dejstvo je, da če želimo izgubiti kilograme, mora biti naš vnos kalorij manjši od kalorij, ki jih porabimo, vendar pa je bolj kot kvantiteta zaužite hrane, pomembna kvaliteta. Seveda pa ne smemo pozabiti še na rekreacijo, brez katere je hujšanje bistveno težje in počasneje.

2. Najbolj učinkovita dieta je tista brez ogljikovih hidratov

Te diete se običajno poslužujejo profesionalni bodybuilderji in drugi športniki (npr. bokserji), ki morajo v kratkem času izgubiti še par kilogramov zato, da bodo na dan tekmovanja izgledali popolno ali se zaradi teže uvrstili v nižjo kategorijo nasprotnikov, s čimer si bodo povečali možnosti za zmago. Nikakor pa to ni dieta, ki bi lahko trajala dalj časa, saj naše telo za normalno delovanje potrebuje vse skupine živil. Seveda pa je tudi tukaj pomembna kvaliteta živil – ogljikove hidrate lahko na primer zaužijemo s čokoladno torto, polnozrnatimi testeninami ali banano, pri čemer se sama sestava in vsebnost hranilnih snovi med posameznimi živili precej razlikuje.

3. Za to, da ostanem v formi, bom porabil/a veliko časa

Morda na začetku, ko se boste komaj privajali na nov način prehranjevanja in boste iskali nove recepte, to res drži, pa vendar, če ste se odločili za spremembo načina življenja, je primerno, da temu posvetite tudi nekaj časa, sicer vas lahko hitro prepričajo neki miti in pol-resnice … Po drugi strani pa že zdaj verjetno kuhate in skrbite za svojo prehrano, kar pomeni, da se vam časovno ne bo nič spremenilo, samo drugačne sestavine boste začeli uporabljati. Kar se tiče rekreacije pa še posebej za aerobno vadbo, ki je zelo intenzivna in običajno ne traja dalj časa, velja, da je zelo učinkovita pri kurjenju maščob.

4. Voda pomaga shujšati

Že res, da človek brez hrane zdrži tudi več tednov, med tem, ko brez vode le nekaj dni. Pa tudi to je res, da voda pomaga pri čiščenju telesa, spodbuja presnovo in zapolni prostor v želodcu, zaradi česar lahko za nekaj časa “prestavimo” lakoto, vendar pa sama voda ne porablja maščob ali kalorij, kot krožijo govorice. Absolutno pa boste veliko lažje in hitreje shujšali, če sladke napitke zamenjate z navadno vodo, saj boste tako iz prehrane izločili nepotrebne sladkorje.

5. Ženske bodo pridobile veliko mišične mase, če bodo pri vadbi uporabljale uteži

Absolutno ne drži. Ženska bi lahko popolnoma enako časa in z enako obremenitvijo izvajala trening kot moški, pa ne bi nikoli dosegla takšnih rezultatov ter pridobila takšne mišice kot moški. Razlog pa je v hormonu testosteron, ki je ključni element za izgradnjo mišic, ženske pa ga imajo kar do 20-krat manj. Uteži se zato nikar ne bojte, saj se z njimi dosega izredne rezultate pri hujšanju in oblikovanju postave, seveda pa naj vam bosta na prvem mestu varnost in zmernost.

6. Hrana, ki jo zaužijemo po 6. uri redi shutterstock_284422796

Hrana oziroma kalorije, ki jih zaužijemo zvečer niso nič kaj bolj redilne od tistih, ki jih zaužijemo zjutraj, je pa res, da imamo zjutraj nato za porabo teh kalorij na voljo še cel dan, med tem, ko se zvečer po navadi odpravimo spat oziroma mirujemo, kar pomeni, da porabimo tudi manj energije. V praksi to pomeni, da naj bi ljudje, ki so proti popoldnevu ali večeru bolj v mirovanju, zaužili neko bolj lahko večerjo, tisti, ki se zvečer odpravijo še na kak trening ali celo delajo ponoči, pa seveda potrebujejo nekoliko bolj hranljiv obrok hrane. V nobenem primeru pa izpuščanje obrokov ni priporočljivo, niti ne učinkuje.

7. Temna barva zrn pomeni polno zrnatost

Če kupite črn kruh, še ne pomeni, da je narejen iz rži ali podobnih žit. Žal vse preveč proizvajalcev svoji beli moki le doda snovi, ki jo obarvajo, zato se vedno pozanimajte o sestavinah.

8. Če želim izgubiti maščobe na trebuhu, moram izvajati vaje za učvrstitev trebušnih mišic

O, kako bi bil svet lepši, če bi lahko sami izbirali in po naravni poti vplivali na to, kateri del telesa želimo zmanjšati oziroma povečati! Pa žal temu ni tako. Ko se lotimo hujšanja s spremembo prehrane in uvajanjem rekreacije, to vpliva na celo telo, od same genetike pa je odvisno, na katerem delu bo učinek največji. Seveda pa lahko na to delno vplivamo s ciljanimi vajami, ki jih izvajamo točno s tistim delom telesa (vaje za moč).

9. Če se ne znojim, nisem naredil/a nič

Znoj je le obrambni mehanizem našega telesa, da se kar najhitreje ohladi in ni pokazatelj tega, kako učinkovita je neka vadba. Že samo s hojo ali dvigovanjem lahkih uteži boste porabili veliko kalorij, pa čeprav se pri tem ne boste ravno preznojili.

Kaj je skupno vsem dietam in zdravemu prehranjevanju?

Objavljeno 26. 10. 2017

»Zmotno je prepričanje, da je v manj mastnih izdelkih več vode in dodatkov. To ne drži, »poudarja živils...

Preberi več
Perutninsko meso je odličen vir beljakovin

Objavljeno 13. 06. 2017

S perutnino lahko pripraviš res neverjetno veliko slastnih jedi. Recimo pohančke, ki jih zagotovo obožuješ...

Preberi več
NAGRADNA IGRA: Slim & Fit vadba

Objavljeno 13. 06. 2017

TEK Po zdravem in lahkem prigrizku se prileže vadba v naravi. Zelo zaželena oblika vadbe je tek. Strokovnja...

Preberi več
Blagodejni učinki špargljev na zdravje

Objavljeno 28. 03. 2017

Šparglji, ali beluši kot jih tudi imenujemo, so ena prvih vrst pomladne zelenjave. Njihova sezona se pri nas...

Preberi več