Med rastlinami, ki med prvimi ozelenijo gozdna tla, je čemaž, zato ga lahko imenujemo tudi znanilec pomladi.

Čemaž smo mnogi odkrili šele zadnja leta, spisek njegovih zdravilnih lastnosti pa je zelo dolg. Čemaž ni le okusen, ampak tudi zdravilen. V kuhinji je resnično znanilec pomladi, saj je spomladi prva divja rastlina primerna za uživanje. Z njegovim sorodnikom, česnom, ga ne druži le vonj, temveč tudi zdravilni učinki Kljub temu, da ima čemaž precej zdravilnih lastnosti, pa ga uživajmo po meri.

Gotovo je bolj zdrav od vsakega česna, ki ga kupite v katere koli trgovini. Ne vsebuje pesticidov, kemikalij in drugih dodatkov, ki lahko škodujejo zdravju. Čemaž je nadvse uporaben v kuhinji, kjer lahko v veliki meri nadomesti česen. Kuhanim jedem presen čemaž dodajamo šele, ko jih postrežemo, saj kuhan izgubi zdravilno moč, okus in ostrino. 

Najpreprosteje je čemaž uporabiti v namazih iz skute, kisle smetane, tofuja, zmletih sončničnih semen in hladno stiskanih olj. Drobno narezan čemaž vmešajte kot začimbo, a ne pretiravajte s količino. Iz čemaža, krompirja ali buče lahko skuhate okusno kremno juho. Uporabite ga kot dodatek k regratu, motovilcu in solati, dodajte ga špinači. Drobno narezanega uporabite kot začimbo
na cmokih in krompirju. S čemažem nikoli ne pretiravajte.

Spomladi si privoščite kure v obliki soka iz svežih čemaževih listov, poleti pa si sok pripravite iz čebulic. Dve pesti listov ali čebulic zmešajte z
decilitrom vode, odcedite in shranite v hladilniku. Uživajte po dve žlici soka trikrat na dan. Odličen je za čiščenje želodca, črevesja in krvi. Očisti telo, odstrani strupene snovi in zdravi kronično nečisto kožo. V knjigah najdemo zapise, da naj ga uživajo bolehni in šibki ljudje z lišaji, gnojnimi čiri, izpuščaji.

Pripravimo ga lahko na mnoge načine, saj vsako leto najdemo čedalje več receptov za njegovo pripravo. Uporabi se lahko liste, čebulice, cvetove in plodove. Cvetovi imajo močnejšo aromo, stari listi pa šibkejšo. Največ nabiramo liste, ker jih najlaže opazimo. Pripravimo lahko čemaževo juho ali uživamo presnega v solatah in v namazih (Čemažev namaz). Z nekuhanim in narezanim čemažem se lahko začini vse vrste jedi. Najboljši način za uporabo skozi vse leto je priprava pesta. Tega naredimo iz sesekljanih čemaževih listov, soli in oljčnega olja ter ga shranimo v steklene kozarce. Svež čemaž ali pesto lahko dodajamo juham, omletam, namazom, solatam …

Kaj je skupno vsem dietam in zdravemu prehranjevanju?

Objavljeno 26. 10. 2017

»Zmotno je prepričanje, da je v manj mastnih izdelkih več vode in dodatkov. To ne drži, »poudarja živils...

Preberi več
Perutninsko meso je odličen vir beljakovin

Objavljeno 13. 06. 2017

S perutnino lahko pripraviš res neverjetno veliko slastnih jedi. Recimo pohančke, ki jih zagotovo obožuješ...

Preberi več
NAGRADNA IGRA: Slim & Fit vadba

Objavljeno 13. 06. 2017

TEK Po zdravem in lahkem prigrizku se prileže vadba v naravi. Zelo zaželena oblika vadbe je tek. Strokovnja...

Preberi več
Blagodejni učinki špargljev na zdravje

Objavljeno 28. 03. 2017

Šparglji, ali beluši kot jih tudi imenujemo, so ena prvih vrst pomladne zelenjave. Njihova sezona se pri nas...

Preberi več